Сьогодні – Міжнародний день пам’яті жертв Голокосту

Сьогодні, 27 січня, у світі відзначається Міжнародний день пам’яти жертв Голокосту.
Саме цього дня у 1945 році війська радянської армії звільнили в’язнів найбільшого нацистського табору смерти Аушвіц–Біркенау, розташованому у польському місті Освенцімі. За різними оцінками за час існування цього концтабору загинуло від 1,5 до 2,2 мільйонів людей.
«Голокост» у перекладі з англійської означає «Знищення», на івриті звучить як «Шоа» – «Цілопалення».
Пам’ятна дата запроваджена рішенням Генеральної Асамблеї ООН від 1 листопада 2005 року (Резолюція № 60/7).

Голокост в Україні
Голокост євреїв на окупованій нацистами території СРСР відрізнявся від подібних заходів у Європі. Там євреїв заганяли в гетто, з часом могли відправити до місць масових знищень у газових камерах. На українських землях більшість єврейського населення загинуло від куль у протитанкових ямах. Їх викопали ще за радянської влади військовополонені, місцеве населення чи самі жертви.
«Акції зачисток» уперше проводилися айнзацгрупами на території окупованої Галичини. Протягом тижня внаслідок погромів, ініційованих нацистами, у Львові загинули 6000 євреїв. «Остаточне вирішення» призвело до знищення євреїв Галичини у таборах і гетто Тернополя, Дрогобича, Борислава, Сколе, Стрия та ін. міст. Загалом загинуло 610 000 євреїв.
За статистикою, серед цих 6 мільйонів загиблих євреїв від нацистської політики терору понад 1,5 мільйони були громадянами України.