Сьогодні в Україні вшановують пам’ять Героїв Крут
6 хв читання
Сьогодні, 29 січня, в Україні згадують 103 річницю історичного бою під Крутами. Ця трагічна подія фактично змінила хід історії і затвердила право українців на свою незалежність.
Події розгорталися у січні 1919 року. Тоді Росія поставила ультиматум українській владі — легалізувати більшовицькі військові загони. Натомість, Україна не погодилась і проголосила 4 універсал. Документ, який проголошував незалежність Української Народної Республіки. Через що Україна фактично опинилась у стані війни з більшовицькою Росією.
Історичний бій біля залізничної станції Крути розпочався зранку 29 січня. У нерівній боротьбі зійшлося чотири тисячі бійців Червоної армії. А захищати Київ пішли курсанти, студенти та гімназисти — 800 відважних парубків. П’ять годин добровольці стримували ворога, розібрали залізничні колії. Українська сторона мала всі шанси на перемогу аби не брак боєприпасів та підмога, яка не прийшла вчасно.
У бою під Крутами за українську незалежність 29 юнаків потрапили у полон і були страчені Червоними. Попри поразку, українські курсанти не здавалися до останнього і таки виконали своє бойове завдання — стримали наступ більшовиків на Київ.
Українців під Крутами загинуло, за різними оцінками, 70–100 осіб. На сьогоднi вiдомi прiзвища 20 з них. Це студенти Народного унiверситету Олександр Шерстюк, Ісидор Пурик, Борозенко-Конончук, Головащук, Чижов, Сiрик, Омельченко (сотник); студенти Київського унiверситету святого Володимира Олександр Попович, Володимир Шульгин, Микола Лизогуб, Божко-Божинський, Дмитренко, Андрiїв; гiмназисти 2-ї Кирило-Мефодiївської гiмназiї Андрiй Соколовський, Євген Тернавський, Володимир Гнаткевич, Григiр Пiпський, Іван Сорокевич, Павло Кольченко (прапорщик), Микола Ганкевич.
Втрати бiльшовицьких вiйськ сягали 300 воякiв.
Брестський мирний договір
Затримавши ворога на чотири дні, українські війська дали змогу укласти мир між урядом Української Народної Республіки і державами Четверного союзу. Перемовини закінчилися 9 лютого 1918 року підписанням Брестського мирного договору.
Сміливість та жертовність учасників бою зробила їх прикладом для майбутніх поколінь захисників України. З ними порівнюють захисників Донецького аеропорту в теперішній російсько-українській війні. Тому Героїв Крут називають першими кіборгами.