Форум у Бучі про підприємництво без бар’єрів: ветеранів не треба жаліти, а дати змогу їм навчатися та працювати (ФОТО)
3 хв читання
Великий форум « Підприємництво без бар’єрів : діалог держави, бізнесу та громадськості» організував Центр підтримки підприємців Дія.Бізнес у Бучі. Подія стала важливим майданчиком для обговорення шляхів створення в регіонах країни сприятливих умов для ведення безбар’єрного бізнесу.
14 травня в Бучі вперше реалізувався представницький дискусійний майданчик для відповіді на пекуче питання: «Як розвинути ефективне безбар’єрне середовище в бізнесі й соціумі та створювати належні можливості для всіх груп населення?». Особливо це стосується взаємодії державних органів, місцевої влади, бізнесу, громадських організацій і фондів. Для ефективного навчання та працевлаштування ветеранів війни, людей з інвалідністю, внутрішньо переміщених осіб.
Модераторка форуму, керівниця Центру підтримки підприємців «Дія.Бізнес» Ганна Страховська роз’яснила про один із чинників, який спонукав їх зібрати разом регіональних підприємців, представників влади та громадських організацій. Це нестача трудового ресурсу, що викликана зокрема повномасштабним вторгненням.

Бучанський міський голова Анатолій Федорук розповів, що першою турботою місцевої влади після деокупації Бучі було відновлення спустошеного бойовими діями міста, повернення і розширення бізнесу. Зараз стоїть нова важлива задача: кожен підприємець душею і серцем має сприяти нашим демобілізованим героям-захисникам, щоб вони якомога швидше знайшли роботу і не марнували час на пошуки свого місця в соціумі.
«Створення інклюзивного простору є одним з пріоритетів для нашої громади. Ми маємо забезпечити рівні можливості для всіх, хто прагне реалізувати себе у підприємницькій діяльності», – наголосив Анатолій Федорук.
Міський голова Анатолій Федорук привітав всіх на початку форуму й побажав плідної дискусії, якісних експертних напрацювань і, за можливості, підготовки проєктів. А також подякував, що обрали Бучу для проведення такого форуму.
«Саме з Бучі почалося звільнення населених пунктів України від агресора. Звідси почався процес відбудови і відновлення. Нехай зараз звідси почнеться рух підприємництва без бар’єрів. Дякую, що ви з нами», – наголосив Анатолій Федорук.
Внутрішньо переміщені особи, ветерани війни, люди з обмеженими фізичними можливостями – всі вони потребують не лише соціальної адаптації, але й професійного навчання – для належного працевлаштування.

Тож на форум про підприємництво без бар’єрів ділилися існуючими урядовими програмами підтримки бізнесу.
«Під час панельних обговорень ми мали нагоду почути про досягнення підприємств різних галузей на шляху працевлаштування, навчання та створення безбар’єрного середовища, – розповіла керівниця Центру підтримки підприємців «Дія.Бізнес» Ганна Страховська. – Мова йде не тільки про таке середовище в бізнесі, але також у місцевих громадах. Все більш актуальними для ветеранів і людей з інвалідністю стають такі речі, як психологічна підтримка, адаптація, консультування, реабілітація, перекваліфікація, можливість зрештою створити власну справу».
На цьому великому форумі організатори створили експертний майданчик, представники різних сфер суспільства, владних та громадських організацій максимально поділилися інформацією, розповіли про можливості та потреби. І почули один-одного.
«Вийшов гарний початок, – зазначила керівниця Дія.Бізнес у Бучі. – Надалі не менш важливо – це зберегти взаємодію між тими, хто сьогодні був з різних тем на одній хвилі. Очікуємо на плідний зворотній зв’язок, це цінно. Дякую всім, хто відгукнувся на запрошення і приєднався».
Захід відвідали близько 200 гостей. Учасниками форуму стали представники державних органів, бізнес-лідери, громадські організації, а також самі ветерани, люди з інвалідністю та ВПО.

Депутатка Бучанської міської ради і активна волонтерка Наталія Єфимович зазначила, що досвід, набутий ветеранами на полі бою, стає корисним в тилу для навчання і допомоги побратимам. Також важливо підтримувати їхню волонтерську працю, як фахівців з будування дронів. Однозначно треба допомагати їм масштабуватися та переходити на підприємницьку діяльність, щоб вони на комерційній основі наймали працівників, навчали і закривали одразу дві потреби: в дронах та РЕБах, а також у робочих місцях.
«Весь сьогоднішній діалог має в перспективі вкластися в систему якісних зв’язків і взаємодій, аби кожна із сторін отримала бажане: ветерани – достойне їхнього звання оточення; бізнес – працівників, платоспроможних покупців; держава – податки, високий рівень громадянської відповідальності та благополуччя родин військових», – впевнена пані Наталія.
Наразі в країні й нашій громаді зокрема не багато соціально-відповідального бізнесу. Та під час форуму сторони змогли поділитися, що ними зараз робиться для досягнення безбар’єрного підприємництва. Заступниця міського голови Аліна Саранюк розповіла про успішні практики, виклики та можливості облаштування доступного безбар’єрного простору, які зараз впроваджують в громаді.
Як це може бути в ідеалі, роз’яснила Наталія Єфимович:
кожен, хто має найманих працівників, задумається: а як я можу працевлаштувати ветерана, людину з інвалідністю, ВПО? Менш відповідальні на тих роздумах так і зупиняються. Більш відповідальні, підуть далі: а) залучать грант і переоблаштують діловий простір до безбар’єрного; б) дадуть завдання кадровикам дослідити програми компенсацій за працевлаштування цих категорій; в) подадуть у ветеранську організацію або в центр зайнятості цю вакансію; г) або ж озвучать на своєму підприємстві, що хочуть працевлаштувати людину з особливими потребами, і можливо, серед знайомих знайдуться такі спеціалісти, щоб довчити їх.
«З досліджень відомо, що 97% власників компаній готові надавати підтримку ветеранам. Проте ця готовність скоріше емоційна, вона продиктована вдячністю. На практиці необхідно пропонувати не лише підтримку, але й надавати реальні місця на виробництві, на будівництві, в адміністрації, навчальних центрах тощо», – озвучив Андрій Ільченко, СЕО та співвласник ТОВ «К.ТЕКС».
Волонтер Сергій Ровний розповів, що під час поїздок на передову на власні очі пересвідчився:
наші захисники стали єдиними між собою, армією і долею країни – наче струни на грифі гітари. Тому він переконаний, що після демобілізації вони мають залишатися дотичними до потреб війська і оборонної галузі. Військові ветерани будуть передавати свої вміння в якості інструкторів, наставників молодих воїнів, помічників ТЦК. Вони будуть виготовляти дрони, передавати командирські вміння, навички з розмінування, розвивати кібербезпеку, а також працювати в структурних підрозділах місцевої влади, службі охороні, контролювати закупівлю і виробництво зброї тощо.
«Ветеранів не треба жаліти, а дати змогу нам навчатися та працювати. Якщо бізнес не буде створюватися місця для ветеранів – ветерани самі створять їх», – підкреслив Олександр Терен, військовий, ветеран, ведучий шоу «Відвал ніг або ALL інклюзів», письменник.
До обговорень також долучилася виконуюча обов’язки виконавчого директора Українського ветеранського фонду Мінветеранів, радниця заступника Міноборони України Руслана Величко-Трифонюк, яка підкреслила: «Ми маємо жити реальністю, розуміти, що в країні війна уже 10 років. Сьогодні цією реальністю живуть лише сімʼї ветеранів. Суспільство має подумати, яким чином може забезпечити працевлаштування ветеранів»,

Бучанка, громадська діячка Уляна Пчьолкіна наголосила, що безбар’єрність – це також про безпеку.
В окупацію вони з чоловіком не могли спуститися у підвал, в інше безпечне місце, тому що ці місця не були розраховані на людей, які пересуваються у колісних кріслах. Маючи гіркий особистий досвід, вона теж наголосила, що суспільство має турбуватися про наших поранених ветеранів, які будуть людьми з інвалідністю, працівниками підприємств і відвідувачами громадських місць, соціальних та культурних закладів. Щоб вони могли брати участь у різних сферах суспільства.
Труднощі, з якими стикаються ветерани після повернення до цивільного життя:
- Проблеми з фізичним здоров’ям (63.61%)
- Нерозуміння з боку суспільства (63.32%)
- Психологічні труднощі (50.57%)
- Проблеми з оформленням соціальних пільг (42.26%)
- Труднощі з пошуком роботи (39.4%)
- Труднощі з отриманням медичної допомоги (29.8%)
- Конфлікти з близькими (20.77%)
- Алкогольна або наркотична залежність (8.45%)
Мова впертої статистики про підприємництво без бар’єрів:
Наразі лише п’ята частина наших підприємців створила робочі місця для учасників бойових дій. Водночас дослідження OLX та EBA показало, що лише у 27% роботодавців, які брали участь у опитуванні, працюють учасники бойових дій та у 32% бізнесів – особи з інвалідністю. При цьому більшість роботодавців стверджують, що не стикаються з проблемами при працевлаштуванні інклюзивних груп населення.
Також 37% компаній заявили, що в державі відсутні спеціалізовані курси для роботодавців щодо роботи з учасниками бойових дій, 40% не мають програм або ресурсів для впровадження програм з психосоціальної підтримки. І лише 30% власників бізнесу не мають бар’єрів щодо працевлаштування ветеранів.
Крім того, 54% роботодавців заявили про недостатність адаптованих робочих просторів та інфраструктури для людей з інвалідністю, яких в Україні налічується близько 3 млн осіб. Стосовно ж шукачів роботи, то 40% з них заявили, що стикалися із проблемами працевлаштування через наявність інвалідності; А також 13% учасників бойових дій зазначили, що також мали проблеми при працевлаштуванні.
Виходячи з вказаної статистики, учасники дискусійних панелей висловили деякі актуальні рекомендації:
створювати рівні умови для всіх категорій працівників; досягати толерантності та співпраці між всіма співробітниками на робочому місці; пропонувати такі вакансії для ветеранів, які будуть підходити їхньому стану після поранення і не зашкодять здоров’ю; розробляти для ветерана та особи з інвалідністю гнучкий графік роботи; залучати грантові кошти на облаштування робочого місця або покращення інфраструктури, щоб створити безбар’єрне середовище.
Загалом у форумі взяли участь майже 200 гостей. Серед них підприємці, керівники, кадровики, ветерани, люди з інвалідністю, представники державних органів та громадських організацій. Всі вони мали можливість отримати практичні поради щодо працевлаштування ветеранів, людей з інвалідністю та ВПО, дізнатися про існуючі профільні урядові програми та гранти, знайти нові бізнес-контакти, долучитися до обговорення щодо створення безбар’єрного професійного і соціального середовища.
У публікації використані інформаційні релізи форуму та коментарі учасників у соціальних мережах.


















