Вчасна профілактика і вакцинація від раку шийки матки
1 хв читання
З нагоди Всесвітнього тижня обізнаності про рак шийки матки, лікарі Бучанського центру первинної медико-санітарної допомоги надали важливі роз’яснення і поради щодо цього онкологічного захворювання.
Важливо: рак шийки матки можна попередити, зробивши щеплення!
Причиною більшості випадків раку шийки матки є інфікування вірусом папіломи людини (ВПЛ).
“ВПЛ є інфекцією, що передається статевим шляхом. Вірус має багато типів, але саме ВПЛ 16 та 18 типів найчастіше пов’язують з раком шийки матки”, – розповідають медики.
Що підвищує ризик зараження ВПЛ?
- Ослаблена імунна система. Імуносупресія послаблює здатність організму боротися з інфекцією та іншими захворюваннями.
- Сексуальна активність у молодому віці або багато сексуальних партнерів. Це збільшує ризик інфікування ВПЛ. Для передавання вірусу секс з проникненням не є обов’язковим.
- Шляхом передачі інфекції також є тілесний генітальний контакт.
“Захиститися від ВПЛ може допомогти вакцинація!”, – наголошують у Центрі ПМСД.
В Україні щеплення від папіломавірусу входить до списку «рекомендованих», що не входять в обов’язковий перелік, але можуть захистити від небезпечних хвороб. Такі вакцини можна придбати за власний кошт та зробити щеплення.
Коли та кому робити щеплення?
- Дівчатам та хлопцям рекомендовано щепитися 2 дозами у віці 9-14 до початку статевого життя.
- Людям, які живуть із ВІЛ, для захисту від папіломавірусної інфекції, незалежно від виробника вакцини та віку вакцинації, потрібно ввести 3 дози вакцини.
- Вакцинація проти ВПЛ рекомендована не всім дорослим старше 26 років, оскільки у цьому віковому діапазоні вона може бути не такою ефективною. Однак, після консультації з лікарем дорослі у віці від 27 до 45 років також можуть зробити щеплення.
Тож прямуйте до сімейного лікаря за додатковою інформацією, адже таке щеплення на думку лікарів, варто робити.