Україна сьогодні вшановує пам’ять жертв геноциду кримськотатарського народу
1 хв читання
Цього дня у 1944 році розпочалася операція радянської влади щодо депортації кримських татар.
Примусове виселення кримських татар розпочалося о 3 годині ранку й завершилося 20 травня. Депортованим давалося на збори від кількох хвилин до півгодини. З собою їм вдавалося зібрати в середньому 20-30 кг речей та продуктів, більша ж частина майна залишалася і була конфіскована державою.
Операцію здійснювали 32 тисячі співробітників НКВД. Упродовж 2 днів кримських татар звозили машинами до залізничних станцій Бахчисарая, Джанкоя та Сімферополя, а звідти ешелонами відправляли на схід.
Лише за ці два травневі дні, за даними радянської влади, з Криму було виселено понад 183 тисяч кримських татар. Офіційна статистика викликає сумніви, однак і вона дає уявлення про кількість вигнаного населення.
Депортація мала катастрофічні наслідки для корінного населення півострова, адже призвела до тисяч смертей кримських татар від голоду та хвороб.