В Україні ростуть ціни на яйця, цукор, олію
3 хв читання
Українцям вже давно не звикати до росту цін на продовольчі товари, проте за останні півроку ця тенденція набуває вражаючих масштабів. Це підтверджують і виробники, і переробники, і торгівельні мережі, і споживачі.
За даними Мінекономрозвитку, лише за перший місяць 2021 року ціни на овочі зросли на 8,1–24,6%, хлібопродукти – на 0,4-4,9%, олію – на 4,8%, цукор – на 4,1%, яйця – на 3,5%, м’ясо – на 0,2-2%, молокопродукти – на 0,2-1,5%.
“Цукор, яйця та олія стали рекордсменами у річному зростанні”, – наголошує керівник Центру макроекономічного моделювання KSE Юрій Шоломицький.
Ціни на згадані товари порівняно з січнем 2020 року зросли на 54,7%, 52,3% та 25,6% відповідно.
За даними порталу , на початку лютого кілограм цукру в середньому коштував 21,63 грн, десяток курячих яєць – 37,86 грн, а пляшка олії обсягом 850 мл – 45,16 грн.
У Торгово-промисловій палаті України (ТПП) зазначають, що за останні півроку внутрішні ціни на пшеницю, жито, кукурудзу, тощо зросли за всіма позиціями з 3,7-4,7 тис грн до майже 9 тис грн за тонну. Саме на зерно приходиться до 60% собівартості одного яйця.
Лише за перший тиждень лютого вартість борошна стрибнула на 1000-1400 грн/т і перевищила позначку 12 тис грн/т. Причому інколи ціна підвищувалась двічі протягом одного дня.
“Аналогічна ситуація на ринку цукру. Внутрішні ціни на цукор на 30-40% перевищують світові ціни на цукор, і навіть при цьому законтрактувати цукор українські виробники кондитерських і хлібопекарських виробів, морозива та інші на внутрішньому ринку не можуть”, – зазначають у ТПП.
Чому ж ціни ростуть
Основні причини умовно можна поділити на зовнішні і внутрішні.
Серед зовнішніх причин росту цін на сировину – посуха, збільшення імпорту з боку Китаю, надмірна протекціоністська політика низки країн, та побоювання, пов’язані із подальшим розповсюдженням коронавірусу у світі.
До зовнішніх причин зростання цін додалися і внутрішні фактори.
Перший – це зростання вартості комунальних послуг та енергоносіїв. З січня уряд збільшив тарифи на електроенергію на 36,6% (через відміну пільгового тарифу) та водопостачання й водовідведення – 10,9 та 17,3% відповідно.
Це змусило виробників харчової продукції закласти зростання цін на комунальні платежі у вартість товарів.
Ситуації в галузях виробництва харчових продуктів, яка склалась через значне зростання вартості агросировини, викликає стурбованість.
Тому в ТПП України закликають уряд до діалогу з представниками переробної галузі й захисту як українського бізнесу, так і споживачів.
За даними Торгово-промислової палати України