Голова ради учасників АТО/ООС Віталій Баранов: «Має бути реальна програма для ветеранів і місцевого бюджету»
1 min readВіталія Анатолійовича призначено позаштатним радником голови Київської обласної держадміністрації Василя Володіна у справах учасників АТО/ООС, а також головою Координаційної ради ветеранів при КОДА.
Нагадаємо, що Віталія Баранова обрали головою дорадчого органу – Ради учасників антитерористичної операції/операції об’єднаних сил та членів сімей загиблих учасників АТО/ООС при Бучанській міській раді.
Координаційна рада має на меті налагодити ефективну взаємодію органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування з громадськістю, врахувати громадську думку під час реалізації державної політики з підтримки ветеранів війни та членів їхніх сімей у Київській області.
Нам вдалось поспілкувалися з Віталієм Барановим про проблеми учасників АТО/ООС після повернення додому та про нову програму соціальної підтримки бійців, яка має на меті допомогти та підтримати українських захисників.
Розмова з Віталієм Анатолійовичем надихнула і вселила надію, що вдасться реалізувати всі задумані плани, тому що вони мають дуже важливу мету – повернути до нормального життя наших друзів, коханих, братів чи батьків, які не побоялись стати на захист Батьківщини та оберігають наше мирне життя і сьогодні.
– Розкажіть читачам, який шлях ви пройшли до того, як стали радником голови КОДА у справах учасників АТО/ООС?
– У 1988 році закінчив Кам’янець-Подільське вище військове інженерно-командне училище. З 1988 року по 2004 рік проходив службу в Збройних силах: командир інженерного взводу, роти, батальйону, заступник командира військової частини з озброєння. У 2004 році звільнений у запас ЗС України.
З грудня 2013 року брав участь у Революції Гідності. Після окупації Криму та вторгнення в Україну російських збройних сил добровільно пішов до ЗС України та став на захист Батьківщини. У вересні 2014 року був мобілізований до 90-го окремого аеромобільно-десантного батальйону на посаду помічника командира батальйону з оперативного забезпечення. Батальйон виконував бойове завдання в Донецькому аеропорту та околиці Донецька: Опитне, Водяне, Піски.
З 22 січня 2015 року очолив командування батальйоном.
Віталій Баранов є співзасновником ГО «Об’єднані війною. 90-й батальйон», яке займається допомогою і всебічною підтримкою ветеранів, волонтерів і сімей загиблих в зоні АТО. А також військово-патріотичним вихованням української молоді.
За особисту мужність, сумлінне та бездоганне служіння Українському народові, зразкове виконання військового обов’язку Віталія Анатолійовича було нагороджено орденами Богдана Хмельницького II та III ступенів.
З 2018 року є заступником голови Товариства сприяння обороні України.
– З якими проблемами сьогодні стикаються учасники АТО/ООС після повернення додому.
– Проблеми соціального захисту та адаптації до мирного життя.
Хлопці стали на захист своєї Батьківщини з перших днів війни, прийшовши з мирних професій. Розумієте, війна змінює світогляд людини, яка потім по-іншому дивиться на події, що відбуваються в країні.
Найважливіше і першочергове, це вивести хлопців зі стану війни, психологічно людина довго не може перебувати у цьому стані.
Тому надважливо – психологічна реабілітація в комплексі. Вона не повинна йти окремо від соціальної. Навіть якщо з ветераном працює психолог і досягає гарних результатів, все одно, коли чоловік повертається додому і розуміє, що в нього немає роботи і він не може прогодувати сім’ю, це знову все ламає. І тоді на всій цій психологічній реабілітації можна поставити хрест, вона стає марною. Тому, перш за все, потрібно вирішувати питання соціальні. Якщо ветерани матимуть роботу й гідну заробітну плату, частина психологічних проблем зникне.
Віталій Анатолійович розповідає, що всі хлопці різні, і їхня адаптація залежить і від їхнього темпераменту. Флегматики тримають і переживають все в собі. Вони більше за інших схильні до суїциду. А холерики часто проявляють агресію. Деякі хлопці, переступаючи цей поріг там, у мирному житті починають вважати себе всесильними і повертають не на той шлях.
– Нас завжди вчили, що людське життя – найцінніше, але на війні це змінюється. Убивши ворога, все одно розумієш, що він чийсь батько чи син. З цим важко жити.
Ми хочемо на законодавчому рівні ухвалити закон, у якому учасники війни мають кожні пів року приходити на прийом до професійного психолога, а ще проходити комплексне обстеження стану здоров’я. Ми часто не знаходимо часу на це, а потім втрачаємо людей, тому що вони не зважають на себе, не звертаються по допомогу. Хворобу можна було попередити, але ми вже боремося з тяжкими наслідками байдужого ставлення до себе.
– Ветерани мають змогу лікуватись у професійних лікарнях для військових, чи це також проблема?
– Київська область – єдина в Україні, яка не має шпиталю для ветеранів. Наразі тривають перемовини, і маю надію, що незабаром цю проблему буде розв’язано.
– Наразі буде розроблятись програма соціальної підтримки, вона інноваційно відрізнятиметься від попередньої. Що потрібно зробити, щоб вона дійсно працювала?
– Була створена Координаційна рада при КОДА, до якої входять представники органів влади зі всіх районів Київщини. Вони подаватимуть свої пропозиції, і ми спільно розробимо нову програму, яка пройде обговорення і у ветеранському середовищі, і в органах влади. Ми розуміємо, що можемо написати, що захочемо, але все повинно мати матеріальне підґрунтя. Має бути реальна програма для ветеранів і місцевого бюджету, це важливо, і тоді все працюватиме.
Віталій Анатолійович є одним з організаторів проведення Ходи ветеранів у День Незалежності України.
– Мета такого заходу – об’єднання ветеранів задля збереження цілісності, суверенітету та незалежності України.
За його словами, 24 серпня всі ветерани мають об’єднатися і показати свою силу і бажання разом боронити Україну.
–Ця хода продемонструє загарбникам, що незважаючи на все, у нас сильний дух народу. Ми цим маршем дамо зрозуміти, що у нас є люди, які здатні захистити країну.
Хочемо щоб в перших лавах Ходу очолили родини загиблих Героїв, потім хлопці, які залишили своє здоров’я на полі бою. Ще плануємо організувати колону волонтерів і медиків, а за нею кінологів із собаками.
Хода ветеранів відбудеться у Києві. Організатори мають на меті пройти від червоного корпусу університету імені Тараса Шевченка, далі Хрещатиком, піднятись на Михайлівську площу до Стіни пам’яті, віддати шану загиблим товаришам і послухати молебень.