TechnoForum Київщини: Цифрові рішення для відбудови і розвитку громад (Фото)
11 хв читання
У Бучі відбувся перший у регіоні TechnoForum, який зібрав 118 представників бізнесу, центральної влади та місцевого самоврядування із 14 громад, а також громадських і організацій експертів у цій галузі.
У рамках форуму “Цифрові громади: ІТ-рішення для відбудови та стійкості регіону” відбулися виступи й дискусії за участю представників громад, технологічних компаній та розробників інноваційних рішень, втілених у регіоні в 2020-2024 роках.
Обмін ідей, нових рішень, плідні дискусії – саме таким був цей перший TechnoForum у нашому регіоні.
«Для нас надзвичайно важливо і знаково, що така подія відбувається у нашому місті», – наголосив секретар Бучанської міської ради Тарас Шаправський. Варто зазначити, що БМР сприяла організації цього форуму.
Пан Тарас нагадав, що два роки тому місцева влада й бучанці стикнулися із безпрецедентними викликами після пережитого об’єднаною громадою під час бойових дій та окупації.
Понад 1400 об’єктів було знищено або пошкоджено. Не працювали жодні комунікації – інженерна інфраструктура була знищена. Більше того, із 50-ти тисячного населення міста залишилося тут близько 4 тисяч. Крім того, через жахі пережитого були побоювання, що містяни не забажають повертатися.
«Ми почали відновлювати місто. Й на цьому етапі стикнулися із необхідністю цифровізації. Адже багато процесів, у тому числі пов’язаних із фіксацією руйнувань, можна і потрібно оптимізувати. Саме тоді у нас переформатували профільний відділ економіки під напрямок цифровізації», – зазначив секретар БМР.
Зараз місто вже понад 90% відбудовано. Жителі повернулися, й Буча також прийняла близько 10 тисяч внутрішніх переселенців. Тож цифрові рішення дуже потрібні. Тарас Шаправський розповів, що завдяки литовським партнерам цифровізували ген-план Бучі – 3-D проєкцію всіх будівель з прив’язкою до системи координат. Відтак архітектурному відділу дуже зручно моніторити в онлайн-режимі ситуацію по відбудові чи вивчати просторове планування, або, наприклад, як впишеться новий об’єкт в загальну архітектуру міста.

Безпечне місто – ще одне цифрове рішення
Завдяки співпраці із програмою Hoverla від USAID (підписаний меморандум) реалізовують проєкт Smart City Bucha. Вже проходять тендерну процедуру, тож планується у наступному році встановлення у громаді понад 200 камер спостереження та датчиків, які автоматично сигналізуватимуть диспетчерам про можливі пориви труб, каналізації, забруднення повітря, відкриватимуть укриття у разі повітряних тривог і закриватимуть після їх закінчення тощо.
І хоч пріоритетом громади є підтримка ЗСУ, та цифровізація теж важлива. Спростити бюрократичні процедури, надати більш якісний сервіс, скоротити час надання послуг і покращити їх – це все завдяки цифровим рішенням.
«Сподіваюся, що на наступному форумі ми вже будемо говорити, що Буча – цифрове місто, у якому більшість процесів цифровізовано», – наголосив пан Тарас і додав, що реалізація цих проєктів стала можливою лише завдяки міжнародним партнерам.
TechnoForum, який відбувся у комфортному залі на «Art Gallery» у Бучі, зібрав повний зал. 118 учасників уважно слухали спікерів, записували важливі моменти, задавали питання, дискутували… Тут зібралися креативні люди Київщини, які зацікавлені у впроваджені нових цифрових інструментів у розвитку громад.


На форумі свої презентації представили фахівці Мінцифри та Мінвідновлення, Агентства розвитку будівельного сектору LT SSVA, ДТЕК Мережі та команда Проєктного офісу DREAM (Державна цифрова екосистема управління відновленням). Спілкувалися з представником UNICEF, мерами Славутича та Фастова, працівниками інших муніципалітетів та технологічних компаній, що працюють в регіоні.
Михайлина Скорик-Шкарівська, засновниця Інституту сталого розвитку громад (ISDC) виступила з презентацією «Відновлення бізнесу БІГ-регіону після деокупації: результати дослідження».
У чотирьох сусідніх громадах – Бучанській, Ірпінській, Бородянській і Гостомельській, вони відслідкували тенденції: підприємства відновили свою діяльність відповідно до чисельності населення, тож більше всього в Ірпені, на другому місці – Буча. А от ФОПів зараз більше зареєстровано у Бучанській громаді.
«Досить динамічний рестарт ситуації щодо відновлення, – зазначила пані Михайлина. – Попри те, що ми пережили, маємо тенденцію: бізнес активно повертається до роботи, відбудується. Бізнес-регіон абсолютно готовий до стрімкого процесу цифрової трансформації».
Ще один із висновків їх дослідження: робота місцевої влади дуже впливає на роботу бізнесу. Зокрема, найгірша ситуація у Гостомельській громаді.
«Цифровізація відбувається і є важливою складовою у прозорості відбудови і всіх тих процесів громадського контролю, які важливі для мешканців громади», – пані Михайлина.


З-D модель Бучі і Бородянки: від картографії до стратегії відновлення громад
Саме так називалася одна із панелей форуму. мМенеджер програми відновлення України SSVA Агентства розвитку будівельного сектору Литовської республіки, керівник проекту «Інструмент цифрового просторового планування 3D для українських муніципалітетів» Томас Гульбінас представив свою презентацію – зокрема проміжний результат їх З-D проєкту Бучі. Він розповів про співпрацю із Бучанською громадою і зазначив:
«Буча є символ опору та стійкості в Литві та в світі. Для мене велика честь бути тут. Україна – це вже натхнення для нас. Те, що тут робить бізнес, також ваша Дія, що в ній можна робити, це приклад для Європи. Вірте в себе, адже у деяких сферах ви вже суттєво попереду».
Хочемо додати, що своє звернення до присутніх пан Томас говорив українською мовою, лише коли розпочав презентацію, повернувся до англійської.
Головний архітектор Бучанської громади Вадим Наумов наголосив, що вони давно очікували і готові працювати у З-D моделях. Це набагато ефективніше, ніж плани на паперах.
«Ця платформа дозволить побачити не лише площину, але й рельєфність території, що надзвичайно важливо для планування. Тепер ми зможемо бачити все місто у тривимірному просторі, що значно полегшить роботу архітекторів», – зазначив пан Вадим.


Тренди світу – передмістя мають перевагу перед великими містами.
Андрій Шеховцов, СЕО й засновник Outsource Ukraine, під час свого виступу як «ветерана» Силіконової долини, розповів про технології та привабливість регіону для людей і бізнесу: як це працює в Україні і США.
«Ми в Україні не помічаємо важливих речей із-за відчуття меншовартості», – одне із стверджень пана Андрія.
Він наголосив, що креативний клас – молодь, люди, які рухають суспільство вперед, – живе в передмісті. І навів приклади чисельності у великих світових містах та їх передмісті.
Тут краща екологія, чисте повітря, дешевше житло, гарна інфраструктура, спокійніші міста, більш сприятливе середовище для креативу.
Та які місця оберуть люди (звичайно, це все після війни), залежить також від роботи місцевої влади. У той же час цифрова трансформації сприяє розвитку, прозорості роботи місцевої влади.
Також під час TechnoForum відбулися панельні дискусії та воркшопи:
- сучасні технології в енергетиці: нові можливості для громад
- як залучати фінансування на проєкти відновлення за допомогою цифрового інструменту DREAM,
- розвиток розподіленої генерації: фокус на громадах,
- цифрова карта зелених насаджень міста: практика Управління благоустрою м. Біла Церква
«Впровадження інноваційних рішень у БІГ-регіоні (Буча, Ірпінь, Гостомель та Бородянка) – одна зі стратегічних цілей роботи ISDC. Ми віримо, що це можливо втілити лише шляхом об’єднання зусиль громадськості, бізнесу, центральної та місцевої влад», – підкреслили організатори форуму ГО «Інститут сталого розвитку громад».
TechnoForum на Київщині відбувся за підтримки Міжнародного фонду «Відродження», головний партнер – LT SSVA (Литва) за підтримки Фонду сприяння розвитку та гуманітарної допомоги (LTAID), співорганізатор – група компаній АІМ.
«Бучанські новини» – один із медіа-партнерів форуму.













