Березень 2020
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  
04.05.2024

БУЧАНСЬКІ НОВИНИ

Ваш путівник у житті громади, друг і порадник на кожен день!

«Пластиковий забруднювач» №1 у світі – фільтри цигарок!

1 хвилина на читання

Медіа-корпорація CNN зібрала свідчення, що сигаретні фільтри, які виготовляють із синтетичного матеріалу, забруднюють довкілля і не запобігають раку легенів. Всесвітня організація охорони здоров’я визнала недопалки одним з найпоширеніших видів сміття у світі.

Американське хімічне товариство оприлюднило дослідження, згідно з яким у світі щорічно виробляють приблизно 6 трлн сигарет. Понад 90% з них містять пластикові фільтри, їхня вага – понад мільйон тонн. 

Багато курців помилково вважають, що фільтри виробляють із біорозкладного матеріалу.

Насправді захисна частина цигарки складається з ацетату целюлози –пластику, що розкладається в навколишньому середовищі до 10 років. Сигаретні фільтри також містять тисячі хімічних речовин, які можуть вбивати рослини, комах, гризунів, гриби й інші форми життя, а деякі з них є канцерогенами. Існує багато повідомлень, що маленькі діти і домашні собаки випадково ковтали недопалки. Також їх неодноразово знаходили в шлунках у диких тварин, морських птахів і черепах. Для водних організмів, таких як бактерії, ракоподібні, черви і риби, фільтри можуть бути токсичними.

З ФІЛЬТРОМ РИЗИК ЗАХВОРІТИ НЕ ЗНИКАЄ

За даними Міністерства охорони здоров’я та Національного інституту раку США, фільтри не мають жодних переваг для здоров’я курців; насправді ж, ризик захворіти на рак зріс за останні 50 років, протягом яких їх використовують. 

Фільтри було розроблено головним чином, щоб не давати частинкам тютюну потрапляти в рот курців, а не для захисту їхнього здоров’я. Тож вони насправді є маркетинговим інструментом. Тютюнові компанії таким чином запевняють, що роблять щось для того, щоб обмежити негативні наслідки для здоров’я від куріння і… насправді не сприяють бажанню людини кинути курити. Вони також роблять куріння більш приємним і легшим для того, щоб діти починали «бавитися» із цигарками. Вентиляція, яку забезпечує фільтр, можливо і зменшує вміст смол і нікотину цигарок, згідно з вимірами спеціалізованого обладнання, але курці компенсують це зміною своїх дихальних звичок, вдихаючи глибше. 

Дві третини недопалків курці викидають безвідповідально, й зі стоком дощових і зливових вод пластикові фільтри змиваються в річки й океани, де починають виділяти токсичні речовини.

Попри поширеність недопалків у парках та зелених зонах, наше розуміння їх впливу на флору і фауну дуже обмежене.

ЕКСПЕРИМЕНТ – ДОСЛІДЖЕННЯ

Американські вчені провели простий експеримент. Вони викинули сигаретний недопалок в горщик, в якому росла біла конюшина — досить стійка до перепадів температур і вологості рослина, яка служить газоном майже в усіх парках світу. Всього за 21 день перебування в горщику, недопалок сповільнив ріст конюшини на 27%, і помітно вкоротив його довжину. Аналогічний результат також помітили у випадку з газонною травою під назвою райграс.

За словами вчених, немає ніякої різниці, цілу цигарку викидає людина, або ж недопалок – шкода навколишньому середовищу завдається в будь-якому випадку. 

Будучи одним з найпоширеніших рослин у парках, біла конюшина відіграє величезну роль в природних процесах. Вона збагачує ґрунт, насичуючи його азотом, бере участь в запиленні рослин — з її квітів бджоли активно збирають нектар і виробляють якісний, білий мед із сильним ароматом.

ПОРАХУВАЛИ

Щоб показати масштаби шкоди, яку завдають природі викинуті на землю сигарети, дослідники обійшли кілька парків і порахували кількість похованих в них недопалків. У деяких ділянках вони виявляли гори сміття — на одному квадратному метрі часом лежало понад 100 залишків сигарет. Дослідники зробили висновок, що кидання недопалків повз сміттєві урни стає соціальною проблемою, і жителям міст пора пояснити, що сигаретні фільтри розкладаються дуже довго і завдають рослинам великої шкоди.

За оцінками, люди щороку викурюють 5,6 трильйона сигарет, з яких дві третини – 4,5 трильйона недопалків – викидаються неналежним чином. З 1980-х років вони становлять від 30% до 40% всього сміття, виявленого під час прибирання прибережних і міських територій.

Було запропоновано  замінити пластикові фільтри на такі, що мають властивість до біорозкладання. Цей варіант  також не вирішує проблему. Фільтри, що піддаються біологічному розкладанню, будуть як і раніше виділяти токсини і хибно обнадіювати курців, що вони захищають довкілля. 

Незалежно від способів, проблему сміття номер один у світі необхідно розв’язати. І першим кроком має стати підвищення обізнаності про те, що недопалки є екологічно шкідливим сміттям, який необхідно правильно утилізувати.