“Вишиваний Ворзель” – надбання українського народу (ФОТО)
До дня Вишиванки як ніколи актуально носити традиційний елемент українського одягу – вишиванку. Вишиваний одяг пройшов дуже довгу історію і розповідає про це виставка “Вишиваний Ворзель”.
Про святість і вічність розповідає виставка «Вишиваний Ворзель».
«Вишиванка — поема життя,
Закодована вічність в узорах.
Їй ніколи нема забуття:
Геній Роду не стерти на порох!»
Лель Анатолій Загрудний
Скільки живе ця земля, стільки й візерунків вона народжувала. Край синього неба, жовтих нив і червоних маків ніби сам породжував нездоланне тяжіння відобразити всю цю красу на полотні. Давньогрецький історик Геродот, описуючи скіфів, підкреслював, що традиційно вони носять вишитий одяг. А що вже казати про трипільців! Полотно і прокладені на ньому візерунки – це ті стіжки, які сходять із глибини століть до наших днів.
Кажуть, вишиванка – це код української нації.
У кожному русі голки і нитки, у кожному хрестику, прокладеному рукою вишивальниці, живе історія: червоне і чорне, голубе і жовте – у кожній квітці, узорі, символі можна прочитати настрій і життєвий досвід всього народу.
Вдивляючись у старовинні вишивки, ти ніби заглиблюєшся в інтимний світ, де переплелися радість і страждання, успіхи і невдачі, кохання і втрати, яких прийшлося на долю українського народу ой як багато.
Рушниками прикрашалися хати, чоловіки і жінки вбиралися у оздоблений узорами одяг… І так було спокон віку. З плином часу змінювалася мода, одяг ручної роботи замінило серійне виробництво, зазнало переоцінки і поняття «краси»… Втім вишиванка жила. Її важливість для українців набуває особливого змісту саме у часи карколомних подій і змін. Це підтверджується сплеском популярності української вишивки особливо в останні роки. Вишивка – і порятунок, і розрада, і краса, якої так бракує кожному серцю у часи випробувань.
Тож, немає сенсу рекламувати нашому народу те цінне, що пройшло крізь століття і стало надбанням кожного українця.
Саме про святість і вічність розповідає виставка «Вишиваний Ворзель», відкрита у музеї історії і культури «Уваровський дім» до Дня вишиванки, що відзначається 16 травня. Тут представлені вироби ручної роботи: рушники, сорочки, жупани, плахти – від кінця ХІХ ст. до наших днів, які у різні роки передали музею мешканці Ворзеля, Бучі, Ірпеня і Києва.