Обережно – змії!
1 min readЗмії розповсюджені майже всюди на земній кулі, за винятком полярних зон, а також деяких островів. Як правило, змії самі на людину не нападають. Вони кусають у випадках самозахисту, коли людина несподівано наступає, хватає рукою разом з травою, переслідує їх.
З отруйних змій в Україні розповсюджені лише гадюки. Загалом їх налічується близько 5 видів. Але частіше трапляється гадюка звичайна чи гадюка степова.
Найбільш небезпечні укуси в ділянці голови, шиї, поблизу великих кровоносних судин. Після укусу гадюк трагічні наслідки бувають рідко, але деколи розвиваються тяжкі ускладнення.
Торік в Україні зареєстрували 363 звернення за медичною допомогою, причиною яких були укуси змій.
При укусі невідомої змії не варто піддаватися панічним настроям. Хвилювання стимулює прискорення серцевого ритму, що сприяє швидкому проникненню отрути в кров. Необхідно дихати повільно і глибоко.
Для 30% людей укус гадюки є безболісним та ніяк не шкодить, 40% – відчуває гострий біль, а у місці укусу з’являється набряк.
Як діє отрута змії?
Отрута гадюки справляє гемолітичну дію (викликає руйнування червоних кров’яних тілець крові) на людський організм. Після укусу на ураженому місці спостерігається болючий набряк з множинними дрібними крововиливами — геморагіями. Отрута швидко вражає життєво важливі системи організму людини: з’являється загальна слабкість, тиск сильно знижується, виникає головний біль, задишка, запаморочення, набряк тканин та запалення лімфатичних вузлів.
Що робити, якщо вкусила змія?
Укус гадюки надзвичайно рідко призводить до смерті. Водночас, якщо вас укусила змія варто одразу звернутись за медичною допомогою, адже укус може мати важкі прояви та серйозні наслідки. Особливо небезпечними вони є для дітей, людей похилого віку та людей зі зниженим імунітетом. Якщо транспортування до лікарні вимагає певного часу, надайте домедичну допомогу постраждалому:
- Зберігайте спокій і стежте, щоби постраждалий менше рухався.
- Звільніть уражену частину тіла від одягу, взуття, прикрас тощо
- На місце укусу накладіть стерильну пов’язку з антисептиком.
- Дайте постраждалому воду – при укусі змії важливо багато пити.
- Якщо є аптечка, дайте постраждалому 1-2 таблетки ліків від алергії.
- При транспортуванні покладіть уражену кінцівку на підвищення.
Чого не варто робити при укусі змії?
- Не намагайтесь обробляти рану додатково.
- Не припікайте рану.
- Не накладайте джгут.
- Не висмоктуйте отруту: таким чином вірогідність зараження збільшується, до того ж небезпеці піддається й людина, у якої отрута опинилась у роті. Відсмоктувати отруту можна тільки у тому випадку, якщо в найближчі години неможливо отримати медичну допомогу.
- Не вживайте алкоголь.
Від укусів змій можна вберегтися. Для цього слід дотримуватися певних правил.
- Не рухайтеся. Побачивши змію, не робіть різких рухів та почекайте, поки вона не відповзе. Як правило, змія не бачить нерухомий об’єкт.
- Одягайтеся відповідно. Якщо ви вирушаєте до місцевості, де можуть жити змії, вибирайте одежу, яка захистить від укусів: високі черевики та довгі штани з цупкої тканини, які потрібно заправити у взуття.
- Перевіряйте місця відпочинку. Перед тим, як сісти на траву, камінь, деревину чи колоду – постукайте ціпком, палицею тощо.
- Не торкайтеся невідомих предметів руками. Змії часто ховаються у старих пнях, скиртах сіна, під каменями чи стовбурами дерев. Тому до цих предметів краще не торкатися руками, а користуватися палицею.