Цікаве дозвілля з дітьми: досліди в домашніх умовах
1 хв читанняМи звикли, що досліди проводять або вчені у своїх лабораторіях, або вчителі фізики та хімії на уроках в школі. Але є прості експерименти, які можна втілити навіть вдома. У результаті ваше спілкування із дитиною буде не лише цікавим, а і матиме корисні наслідки: ви зможете відповісти на питання і доступно пояснити складні речі. А крім того, продемонструєте малечі зв’язок між природними явищами.
ДОМАШНІЙ ГІГРОМЕТР
Приготуйте розкриту шишку (краще сосни) і миску з водою.
Покладіть шишку у воду і залиште на півгодини. Невдовзі ви побачити, що шишка закрилася, щільно притиснувши лусочки. Але якщо дістати її з води і дати висохнути – вона знову відкриється.
Пояснення. Таким чином відбувається захист пилку, який міститься в поглибленнях лусочок. Під час дощу лусочки закриваються, у суху погоду – знову відкривають, і пилок має змогу вільно поширюватися навкруги.
ЛАВА-ЛАМПА
Приготуйте: прозору пластикову пляшку або склянку; вода; рослинну олію; розчинений харчовий барвник,; аспірин чи іншу шипучу пігулку, ліхтарик.
Налийте води до половини пляшки, долийте до верху масло. Відразу можна пояснити дитині, що масло залишається зверху, тому що його щільність менша. Додайте барвник і пігулку.
Розчин прийшов у рух: масло і фарба починають мінятися місцями, нагадуючи гелеві лампи. Для більшого ефекту потрібно посвітити ліхтариком крізь лампу.
Пояснення. Пігулка, розчиняючись, виділяє вуглекислий газ, який легше води і масла. Тож бульбашки СО2 піднімаються вгору, забираючи із собою краплі Н2О. Вони проходять крізь масло, але згодом падають під власною вагою. З часом процес закінчиться і розчин знову стане двошаровий.
КОЛЬОРОВА ПІНА
Приготуйте: стакан, дріжджі, харчовий барвник, перекис водню, рідке мило. Чайну ложку дріжджів розчинюємо у невеликій кількості теплої води і додаємо столову ложку рідкого мила, розмішуємо і добавляємо барвник та півсклянки перекису водню.
Утворюється багато піни, яка починає підніматися вгору і стрімко «виходити з берегів».
Пояснення. Дріжджі містять речовини, при взаємодії яких з перекисом виділяється кисень. Завдяки цьому газу у милі утворюється багато бульбашок – піна.
МУЗИЧНИЙ КУЛЬКА
Потрібні гайка і повітряна кулька.
Кидаємо гаєчку в кульку і після – надуваємо і зав’язуємо. Тепер розкручуємо кульку і… чуємо дивні звуки, схожі на дзижчання.
Пояснення. Під час кручення гайка тихенько треться по кульці, яка в цей час досить сильно підсилює звук, звідси і виразне дзижчання.