Вибори 2020: як обиратимемо
1 min readПро деякі новели виборчого законодавства під час вебінару розповіли виконавчий директор АМУ Олександр Слобожан та член ЦВК Сергій Постівий.
Для підвищення рівня легітимності
«Система визначатиметься з огляду на кількість виборців, які мають право голосу станом на 1 серпня 2020 року. Мажоритарна система (самовисування) буде запроваджена у населених пунктах із чисельністю виборців менш як 10 тисяч. Але водночас суб’єктами висування тут можуть бути і політичні партії. Щодо виборів сільських, селищних та міських голів, то для них також залишили можливість і самовисування, і висування через партійні осередки», — зауважив О. Слобожан.
Два тури голосування буде запроваджено в містах із чисельністю виборців понад 75 тисяч, тобто діятиме система абсолютної більшості. Отже, якщо в першому турі кандидат не набере понад 50 відсотків голосів, оголошуватиметься другий тур. Досі така система діяла у великих містах із чисельністю виборців понад 90 тисяч. У громадах, де проживає менш як 75 тисяч виборців, діятиме система відносної більшості. Тобто переможцем буде визнано того, хто набере більше голосів.
Імперативний мандат
Депутат місцевої ради, обраний від політичної партії (у громадах із кількістю виборців понад 10 тисяч), може бути відкликаний, зокрема, якщо його діяльність не відповідає програмі партії чи її осередку, якщо він не увійшов до фракції місцевої організації партії чи був виключений фракцією з неї. Це стосуватиметься депутатів, обраних і за мажоритарною системою від політичної партії, і за партійними списками. Після відкликання такого депутата обраним вважається наступний кандидат зі списку партії або призначаються проміжні вибори, якщо це стосувалося депутата-мажоритарника.
Старости
Старости віднині не обираються шляхом прямих виборів. Саме тому із «тіла» Виборчого кодексу України згадки про старост вилучено. Але це не означає, що цей інститут зникає. Старости відповідно до ч. 1 ст 54-1 Закону «Про місцеве самоврядування» затверджуватимуться відповідними місцевими радами.