Лептоспіроз — небезпечна інфекційна хвороба, спільна для тварин та людей
1 min readВ Україні 2019 року зафіксовано 295 випадків захворювання. На відміну від інших особливо небезпечних природно-вогнищевих недуг, лептоспіроз майже щороку реєструють на всіх адміністративних територіях України. Серйозні спалахи цієї хвороби відбуваються після повеней.
Лептоспіроз має тяжкий перебіг (до 70% серед госпіталізованих) і високу летальність (до 20%). Без лікування можливі ураження нирок, печінки, менінгіт (запалення оболонок головного і спинного мозку) та смерть хворого.
Резервуаром лептоспір є інфіковані тварини (хворі та носії збудника) — переважно дрібні ссавці (мишовидні та водоплавні гризуни), комахоїдні, сільськогосподарські тварини, собаки, промислові тварини (лисиці тощо). Від людини до людини захворювання не передається.
Збудник потрапляє у воду із сечею інфікованих тварин, найчастіше — дрібних ссавців (гризунів). Захворіти на лептоспіроз можна внаслідок купання, ловлі риби у заражених водоймах, її обробки, косіння на зволожених територіях, догляду за хворими та інфікованими тваринами тощо. У тіло людини збудник потрапляє крізь тріщини, порізи та інші рани на шкірі чи слизові оболонки (очі, ніс, рот). Уживання інфікованої їжі та води також може спричинити захворювання.
В Україні захворюваність на лептоспіроз сезонна і зростає навесні та влітку, коли люди більше часу проводять біля водойм.
Людина може захворіти у період від двох днів до чотирьох тижнів після зараження. Симптоми варіюються від легких (головний біль, гарячка, біль у м’язах, почервоніння очей, діарея, висипання) до серйозних (ураження нирок, печінки, менінгіт) і навіть летальних (у разі несвоєчасного звернення по медичну допомогу).
Лептоспіроз буває складно діагностувати, адже симптоми схожі на прояви інших захворювань — наприклад, можуть нагадувати грип, характерніший восени і взимку. До того ж, інколи недуга може мати безсимптомний перебіг.
Якщо у вас є ознаки захворювання і ви нещодавно контактували із хворими тваринами, потенційно зараженою водою, вживали інфіковану їжу, воду — негайно зверніться до лікаря.
Як уникнути лептоспірозу:
- уникайте потенційно заражених водойм, ловлі та вживання риби з них;
- вакцинуйте домашніх та сільськогосподарських тварин проти лептоспірозу;
- уникайте контактів із хворими та інфікованими тваринами;
- захищайте харчові продукти і воду для пиття від доступу мишовидних гризунів;
- знищуйте гризунів у особистих помешканнях.