Юні дослідниці з Ворзеля — автори робіт в альманасі «Звитяжна Київщина: хроніка героїзму»
1 хв читання
У лютому цього року вийшов третій випуск альманаху «Звитяжна Київщина: хроніка героїзму» — літопис історій про українських військових, громадських діячів, волонтерів та героїв рідного краю.
До випуску 2025 року ввійшли дві роботи учениць 6 класу Ворзельського ліцею №10 — Софії Павленко та Дарини Павлюк.
Проєкт започатковано ще 2022 року за ініціативою Малої академії наук України та за підтримки департаменту освіти і науки Київської обласної державної адміністрації. Його головна мета — формування національної пам’яті серед молоді.
Дарина Павлюк дослідила історію Романа Пухальського, випускника Ворзельської школи, який добровільно приєднався до ЗСУ та нині служить у 12-й окремій бригаді «Азов» БРАГ — окремому підрозділі Донецького напрямку.
Перед написанням роботи Дарина спілкувалася з Романом по відеозв’язку, коли він перебував на сході, а також зустрілася з його дружиною та донькою. Дівчинка дізналася про умови життя військових та озброєння, яке вони використовують для виконання бойових завдань.


«Мене вразив героїчний вчинок Романа, який пішов служити добровільно, не вагаючись», — поділилася вона.
Софія Павленко розповіла про звитяжні подвиги свого тата — Семена Павленка, який нині служить у Силах оборони України. У 2014 році він не зміг стояти осторонь та доєднався до АТО, а у 2019 році підписав контракт із Національною гвардією України. У 2022 році Указом Президента України його нагороджено орденом «За мужність» III ступеня за особисту мужність і героїзм, виявлені під час захисту Батьківщини. У 2023 році він отримав орден «За мужність» II ступеня.
«Потрібно пам’ятати наших героїв, аби наступні покоління знали й не забували про те, що роблять наші захисники для нас. Завдяки їхній безстрашності і самопожертві ми можемо зараз працювати, навчатися тощо», — зазначила Софія.
Підготовка, труднощі й підтримка
Науковим керівником учениць стала Яна Павлюк — заступниця директора Ворзельського ліцею №10. Вона надала всебічну підтримку під час підготовки проєктів, зокрема допомагала сформулювати запитання для інтерв’ю та структурувати зібраний матеріал.


«Найскладнішим етапом для мене стало дотримання вимог щодо оформлення тексту та написання висновків, але завдяки підтримці наставниці ми впоралися», — поділилася Софія.
Дівчата зізнаються, що хвилювалися, чи правильно все підготували та чи достатньо добре розкрили тему. Попри ці побоювання, їхні роботи стали частиною важливого проєкту, який фіксує історії сучасної боротьби українців за свободу.
Громадянська активність і зміна ставлення до навчання
Дослідниці не лише пишуть, а й беруть активну участь у благодійних і патріотичних ініціативах. Разом з однокласниками вони долучаються до волонтерських акцій та шкільних гуртків на рівні громади або області. Наприклад, нещодавно їхній клас брав участь у зборі посилок для ЗСУ.
Софія та Дарина зізнаються, що після деокупації почали більше цінувати звичайне шкільне життя. Переосмислення прийшло після повернення до очного навчання у Ворзелі.
«Ми почали цінувати навчання! Раніше ми чекали на дзвоник. Тепер хочеться залишатися на уроці. Ми не хочемо думати, буде ракета чи не буде. Нам просто хочеться жити», — ділиться Дарина.
Проєкт «Звитяжна Київщина» дає змогу молоді не лише досліджувати героїчні історії та проявляти себе, а й усвідомити власну відповідальність перед країною.
До кожної з представлених робіт у третьому випуску альманаху додано QR-код, за яким можна переглянути відео, фото та фрагменти інтерв’ю. Це не просто збірка текстів, а жива хроніка доблесті сучасної України очима дітей, які зростають у тіні війни, але з вірою в перемогу.
«Ми маємо розвивати патріотичність, щоб кожен громадянин нашої держави знав історію свого народу», — наголошує Яна Павлюк.
Діана Мілько